یخ خشک سفری چیست و چطور درست میشود؟ + خرید و قیمت

یخ خشک سفری چگونه تولید میشود و چه کاربردی دارد؟ روش خرید و قیمت آن چقدر است و آیا خوراکی است؟ در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

یخ خشک سفری

یخ خشک از انجماد گاز کربن دی اکسید در دمای بسیار پایین حاصل می شود. علت نام گذاری این محصول این است که در صورت حرارت دیدن و افزایش دما به مایع تبدیل نمی شود، بلکه پدیده تصعید رخ داده و به گاز تبدیل می شود.

از یخ خشک برای خنک نگه داشتن فضای داخل یخدان مسافرتی و یخدان یونولیتی به منظور جابجایی مواد غذایی و دارو و ایجاد مه در فیلم ها و مراسمات استفاده می شود.

یخ خشک سفری چیست

یخ خشک از جامد شدن گاز کربن دی اکسید حاصل می شود. علت استفاده از این یخ خواص ویژه آن می باشد. این یخ در صورت گرم شدن هیچ مایع و اثری از خود بر جای نمی گذارد و مستقیما تصعید (تبدیل جامد به گاز) می شود. این موضوع سبب می شود که محیط اطراف خود را خیس نسازد.

یخ خشک با تصعید شدن یک بخار سفید رنگ ایجاد می کند که معمولا برای ایجاد مه در مراسمات و فیلم ها مورد استفاده قرار می گیرد.

گاز کربن دی اکسید در دمای منفی ۷۸ درجه سانتی گراد به حالت جامد تبدیل می شود. این ویژگی یخ خشک سبب می شود که به عنوان یک وسیله سرمازا برای یخچال های سفری مورد استفاده قرار گیرد.

این نوع از یخ به نسبت یخ معمولی سبک تر بوده و هزینه تعمیر و نگهداری خاصی ندارد. به علاوه سبب تغییر مزه غذا نخواهد شد. به همین علت در یخچال های مسافرتی قابل استفاده می باشد. بنابراین برای انتقال مواد غذایی و دارو در مسافت های کوتاه می توان از یخچال های سفری به همراه یخ خشک استفاده نمود.

یخ خشک چون در دمای خیلی پایین جامد می شود، گرمای زیادی را نیاز دارد تا تصعید شود. بنابراین می تواند مواد اطراف خود را در دمای پایین نگه دارد. در واقع یخ خشک با گرفتن گرمای مواد غذایی دمای خود را افزایش می دهد و مواد مختلف را سرد نگه می دارد.

شاید در فیلم ها دیده باشید که زمانی که درب جعبه مواد دارویی را باز می کنند، دود غلیظ سفید رنگی از جعبه خارج می شود. این مه غلیظ گاز حاصل از تعصید یخ خشک می باشد. البته در صنعت پزشکی برای فریز کردن زخم ها و زگیل ها نیز از یخ خشک استفاده می شود.

البته در برخی از مراسمات برای ایجاد جلوه زیبا در میز پذیرایی خود در کنار نوشیدنی های خنک یخ خشک می گذارند تا بخار غلیظ سفید رنگی ایجاد کند.

یخ خشک از کجا بخریم

خرید یخ خشک

یخ خشک از جمله اقلامی است که به عنوان یک المان تزئینی در مراسمات و جشن ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای مسافرت، پیک نیک و تفریحات بیرون از منزل نیز معمولا مواد غذایی و یا دارو حمل می شود. خنک نگه داشتن این اقلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است. قرار دادن این اقلام داخل یخدان و یا کیسه های عایق در کنار یخ خشک می تواند آن ها را برای مدت طولانی سالم نگه دارد.

یخ خشک از کجا بخریم

یخ خشک را به صورت حضوری و آنلاین می توان خریداری نمود. البته خرید این محصول به صورت اینترنتی می تواند برای افراد مزایای بسیاری داشته باشد. با خرید اینترنتی این محصول می توان بدون پرداخت هزینه های جابجایی مدل های مختلف و شرکت ها و برند های متفاوت تولید کننده یخ خشک را بررسی نمود و ضمن مطالعه ویژگی های هر یک انتخاب خود را انجام داد.

به علاوه با استفاده از خرید آنلاین وقت شما در ترافیک های سنگین شهرهای بزرگ تلف نخواهد شد. در واقع خرید اینترنتی به نوعی صرفه جویی در وقت و هزینه است.

قیمت و خرید یخ خشک

قیمت یخ خشک

قیمت یخ خشک با توجه به این که مدل های متنوعی دارد، متفاوت است. می توان گفت قیمت این محصول ارتباط مستقیم با کیفیت محصول، برند سازنده و حجم محصول دارد. قطعا افزایش کیفیت یخ خشک، سبب افزایش قیمت آن خواهد شد. خرید یخ خشک بی کیفیت و ارزان قیمت، قطعا در طول سفر شما را نا امید خواهد کرد. البته قیمت بالا نشان دهنده کیفیت محصول نیست. بنابراین توصیه می شود این محصول را از برندهای معتبر خریداری کنید تا از کیفیت آن مطمئن باشید. حجم محصول نیز در قیمت آن موثر است.

تولید یخ خشک

یخ خشک چگونه درست میشود

تنها ماده ساخت یخ خشک کربن دی اکسید می باشد. کربن دی اکسید از جمله گازهایی است که به وفور در طبیعت یافت می شود. حتی در هوای بازدم انسان نیز کربن دی اکسید وجود دارد. شاید به نظر برسد که چون دمای انجماد کربن دی اکسید بسیار پایین است، برای منجمد کردن آن نیاز به وسایل سرمایشی بسیار قوی می باشد. اما اینطور نیست! یخ خشک را می توان تنها با کاهش فشار گاز کربن دی اکسید نیز به دست آورد.

یکی از ساده ترین روش های تولید یخ خشک استفاده از کپسول گاز کربن دی اکسید با فشار حداقل ۷۵ بار و دمای ۳۱ درجه سانتی گراد می باشد. در این روش کافی است کپسول را برعکس کرده و شیر خروجی گاز را باز کنید تا منبسط شده و به فشار یک اتمسفر برسد. زمانی که گاز کربن دی اکسید خارج می شود، یخ خشک تولید می کند.

یکی از مراکزی که گاز کربن دی اکسید بسیاری تولید می کند، پالایشگاه ها هستند. برخی از کشورها گاز کربن دی اکسید خروجی این پالایشگاه ها را تصفیه کرده و آن را خالص می کنند. بعد از خالص سازی آن را به مخازن بزرگ هدایت کرده و خنک می کنند تا به طور کامل تبدیل به مایع شود. سپس فشار کربن دی اکسید مایع را توسط روش منبسط کردن، کاهش می دهند. زمانی که فشار کربن دی اکسید مایع به حدود یک اتمسفر برسد، تبدیل به یخ خشک می شود.

در نهایت یخ خشک توسط دستگاه هایی فشرده و برش زده می شوند و سپس بسته بندی و عایق خواهند شد.

بهترین برند یخ خشک

یخ خشک از جمله موادی است که برای تولید آن نیازمند دستگاه های خاص و یا تکنولوژی خاصی نیست. به همین علت برندهای بسیاری در ایران و جهان در زمینه تولید این محصول فعالیت می کنند. انتخاب یک برند خاص در این زمینه کار سختی است. اما اگر بحث انتخاب این کالا برای خرید باشد، بهترین روش برای انتخاب بهترین برند یخ خشک نظرات مشتریان می باشد.

معمولا وبسایت هایی که اقدام به فروش مواد مختلف به صورت اینترنتی می نمایند، برای هر محصول قسمت نظرات مشتریان طراحی نموده اند. با استفاده از این قسمت می توانید در مورد خرید یک محصول تصمیم گیری نمایید.

البته توجه داشته باشید که یخ خشک انواع مختلف و بسته بندی های متفاوتی دارد و هر کدام کاربری خاصی دارند. پس قبل از خرید یخ خشک در مورد نوع یخ خشک مورد نیاز خود نیز تحقیق کنید.

خوردن یخ خشک

یخ خشک خوراکی

در مورد اینکه آیا یخ خشک خوراکی هست یا خیر؟ یک باور اشتباه وجود دارد. بسیاری از افراد فکر می کنند همانطور که یخ معمولی را می توان خورد، یخ خشک نیز خوراکی است.

در این مورد باید گفت که خیر. یخ خشک خوراکی نیست. این ماده به شدت سرمازا است و در صورت تماس با پوست و دهان، آن ناحیه دچار نوعی سوختگی بر اثر سرما خواهد شد. اما معمولا در مهمانی های لوکس و لاکچری از این نوع یخ برای خنک کردن بطری نوشیدنی های مختلف استفاده می کنند. این کار هم باعث خنک ماندن نوشیدنی برای مدت طولانی خواهد شد و هم اینکه به میز پذیرایی زیبایی و جلوه خاصی بخشیده می شود. استفاده از کودهای رنگی می تواند این زیبایی را دو چندان سازد.

همانطور که گفته شد یخ خشک تنها از کربن دی اکسید خالص تهیه می شود و برای تبدیل گاز کربن دی اکسید از روش منبسط کردن استفاده می شود. یکی از روش های تولید یخ خشک استفاده از کپسول های آتش نشانی است. این کپسول ها حاوی مقدار زیادی گاز کربن دی اکسید تحت فشار بالا هستند. معمولا از این کار برای خفه کردن آتش استفاده می شود. اگر این کپسول را وارونه کرده و شیر آن را باز کنید، یخ خشک تولید می شود. البته یخ خشک در ابعاد صنعتی، در کارخانجات بزرگ تولید می شود.

2 نظر

  • حمل و نقل و نوع بسته بندی یخ خشک در حرید های ایمنرنتی چگونه است؟ آیا پس از باز کردن بسته و استفاده از قسمتی از آن ، می توان بسته را برای استفاده های بعدی ،
    نگهداری نمود؟

    • یخ خشک در ظروف عایق و دارای تهویه مناسب برای شما ارسال می شود. به خاطر داشته باشید که رانندگی با یخ خشک خطرناک است و باید آن را از دسترس کودکان و حیوانات دور نگه دارید.
      اگر بعد از باز کردن بسته، قسمتی از یخ خشک باقی ماند، می توانید با بسته بندی مناسب و نگهداری در جای خنک و خشک، تا 24 ساعت از آن استفاده کنید. هنگام باز کردن و دست زدن به یخ خشک احتیاط کنید و حتما از دستکش استفاده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.