نقش یونولیت بسته‌بندی در حفظ تازگی محصولات خوراکی

حفظ تازگی محصولات خوراکی با استفاده از بسته بندی های یونولیتی چگونه است و چه مزایایی دارد؟ از جمله خواص بسته بندی با یونولیت شامل خواص عایقی، حفظ رطوبت و جلوگیری از نفوذ نور است.

حفظ تازگی محصولات خوراکی

حفظ تازگی و کیفیت مواد خوراکی در زمان ذخیره سازی، حمل و نقل و عرضه به بازار از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. یکی از روش های موثر برای حفظ تازگی این مواد استفاده از بسته بندی مناسب می باشد. یکی از بهترین روش ها و ابزار بسته بندی استفاده از یونولیت بسته بندی می باشد. این محصول به علت خواص فیزیکی و شیمیایی خاص خود می تواند تازگی و کیفیت مواد خوراکی مختلف را به خوبی حفظ نماید. در این مقاله به بررسی نقش یونولیت بسته بندی در حفظ تازگی محصولات خوراکی پرداخته خواهد شد.

خواص عایقی

از جمله مهمترین خواص یونولیت بسته بندی خاصیت عایقی این محصول می باشد. این خاصیت می تواند از قرار گرفتن محصولات خوراکی در معرض هوا، رطوبت و سایر عوامل خارجی جلوگیری به عمل آورد. به این صورت میزان تغییر رنگ، طعم، بو و به طور کلی کاهش کیفیت این محصولات کاهش می یابد.

حفظ رطوبت

رطوبت نقش مهمی در کیفیت مواد خوراکی بازی می کند. وجود رطوبت بیش از حد و یا از دست رفتن رطوبت مواد خوراکی تازه می تواند سبب تخریب این محصولات و تغییر در طعم، رنگ و بوی آن ها شود. یونولیت بسته بندی می تواند از نفوذ رطوبت به داخل محفظه خود جلوگیری کند و از طرفی رطوبت مواد خوراکی را نیز حفظ می کند. بنابراین سبب افزایش ماندگاری و تازگی مواد خوراکی برای مدت زمان طولانی خواهد شد.

جلوگیری از نفوذ نور

نور مستقیم یکی از عواملی است که سبب تغییر رنگ و از بین رفتن ویتامین ها و آنتی اکسیدان های موجود در محصولات خوراکی می شود. یونولیت بسته بندی از این نوع تخریب جلوگیری به عمل می آورد.

مقاومت در برابر ضربه و فشار

یونولیت بسته بندی دارای ساختاری مقاوم و البته انعطاف پذیر است. بنابراین می تواند از محتویات خود در برابر ضربه و فشار محافظت نماید. این ویژگی سبب خواهد شد که محصولات خوراکی در طول حمل و نقل و ذخیره سازی تحت فشار و صدمات فیزیکی قرار نگیرد.

جلوگیری از نفوذ هوا

نفوذ هوا به داخل بسته بندی محصولات خوراکی سبب بروز اکسیداسیون و خشک شدن خواهد شد. یونولیت بسته بندی از نفوذ هوا به داخل جلوگیری به عمل می آورد. بنابراین می تواند طعم و بافت محتویات خود را حفظ نماید.

یونولیت بسته‌بندی برای محصولات خوراکی

حفظ طعم و بو

یونولیت بسته بندی به علت دارا بودن خاصیت عایقی از انتقال طعم و بوی محصولات خوراکی به خارج جلوگیری می کند. به این صورت محصولات مدت زمان بیشتری تازگی و کیفیت خود را حفظ کرده و دچار تخریب نمی شوند.

افزایش ماندگاری

معمولا محصولات خوراکی با قرار گرفتن در معرض نور مستقیم، رطوبت، حرارت، جریان هوا و آلودگی های محیطی دچار فساد و تخریب می شوند. یونولیت بسته بندی به علت داشتن خاصیت عایقی از قرار گرفتن محصولات خوراکی در معرض عوامل خارجی پیشگیری کرده و در نتیجه به وسیله این محصول می توان محصولات خوراکی را برای مدت طولانی تری نگهداری نمود.

جلوگیری از تغییر ساختار محصولات

یونولیت بسته بندی به علت خاصیت عایقی خوبی که در برابر عوامل خارجی ایجاد می کند، سبب عدم بروز تغییر در ساختار محصولات خوراکی خواهد شد. تغییر در بافت، نرم یا سفت شدن و خشک شدن برخی از این تغییرات می باشد. با استفاده از یونولیت بسته بندی می توان از بروز این تغییرات پیشگیری نمود.

حفظ کیفیت و ارزش غذایی

محصولات خوراکی تازه معمولا در معرض حرارت و نور مستقیم ارزش غذایی و کیفیت اولیه خود را از دست می دهند. زیرا حرارت و نور مستقیم سبب از بین رفتن ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها خواهد شد. یونولیت بسته بندی ازقرارگیری محتویات خود در برابر حرارت و نور مستقیم جلوگیری می کند. به همین علت می تواند ارزش غذایی و کیفیت محصولات خوراکی را برای مدت طولانی حفظ و نگهداری نماید.

چگونگی استفاده از یونولیت بسته‌بندی در کاهش هدررفت غذا

یونولیت بسته بندی یک ابزار مناسب برای جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی می باشد.‌ زیرا این نوع بسته بندی عایق حرارتی مناسبی ایجاد می کند. بنابراین محصولات خوراکی تحت تغییرات شدید دما و یا افزایش دما قرار نگرفته و به همین علت دچار فساد و تخریب نمی شود.

از طرفی یونولیت بسته بندی می تواند رطوبت مواد خوراکی را در حد متعادل نگه دارد. زیرا یونولیت از نفوذ رطوبت به داخل خود و نشت رطوبت به خارج جلوگیری می کند. بنابراین به این صورت بافت و ساختار اولیه محصولات خوراکی حفظ می شود.

همچنین این نوع بسته بندی امکان ورود هوا به داخل را کاهش داده و به همین علت محصولات غذایی دچار اکسیداسیون و فساد نخواهند شد.

به علاوه از آنجایی که یونولیت بسته بندی در اندازه های مختلفی تولید می شود، می تواند برای ذخیره سازی و حمل و نقل آن از سایزهای مختلف و مناسب استفاده نمود و به این صورت از له شدن، شکستن و خراب شدن محصولات خوراکی پیشگیری می نماید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.