آموزش رنگ کردن یونولیت و آشنایی با انواع رنگ مخصوص فوم

در این مقاله شما را با تمام روش های ساده و کاربردی و ابزارهای مورد نیاز برای رنگ کردن یونولیت و رنگ آمیزی فوم آشنا خواهیم کرد.

رنگ کردن یونولیت

یونولیت از جمله مواد پرکاربرد در ساخت دکور نمایشگاه ها، صحنه های نمایش، ساخت تابلوهای تبلیغاتی و غیره می باشد. برای رنگ نمودن این فوم از رنگ های فاقد حلال های صنعتی نظیر استون استفاده می شود. رنگ های اکریلیک، تمپرا و غیره از جمله رنگ های مناسب برای استفاده روی سطوح یونولیتی می باشد.

رنگ کردن یونولیت

یونولیت یا پلی استایرن انبساطی که با نام عمومی فوم نیز شناخته می شود، یک محصول عالی برای ساخت انواع صنایع دستی، عروسک ها، تابلوها و استندهای تبلیغاتی، دکورهای مربوط به صحنه نمایش تئاتر، نمایشگاه ها و غیره می باشد. بزرگترین ویژگی یونولیت که سبب شده گزینه مناسبی برای این کار باشد، سبک بودن و سادگی کار با آن می باشد. یونولیت را به راحتی می توان برش زد و فرم داد.

تنها مسئله و چالش برای استفاده از یونولیت برای این امور، رنگ آمیزی آن می باشد. یونولیت از مواد پتروشیمی تشکیل شده است. این موضوع سبب می شود که در هنگام استفاده از برخی از انواع رنگ برای رنگ نمودن آن مشکلاتی وجود داشته باشد.

رنگ یونولیت

اولین چالش پیدا کردن رنگ مناسب می باشد. همانطور که می دانید اغلب رنگ ها حاوی مقداری حلال هستند. استون، تولوئن و غیره برخی از انواع حلال های استفاده شده در انواع رنگ می باشد. به همین علت به محض برخورد با یونولیت آن را در خود ذوب می کند.

دومین چالش نحوه رنگ آمیزی این ماده می باشد. فوم یا یونولیت دارای منفذهای بسیاری است. این موضوع سبب می شود که که بعد از رنگ آمیزی نیز قسمت های سفید رنگ روی سطح کار دیده شود. این موضوع بسیار جلوه کار را زشت می کند.

سومین چالش پیدا کردن ابزار مناسب برای رنگ آمیزی می باشد. استفاده از برس های معمولی نمی تواند منافذ را با رنگ پوشش دهد.

چطور یونولیت را رنگ کنیم

البته این چالش ها مانع استفاده از این محصول نمی شود. برای رنگ آمیزی یونولیت ابتدا باید به اندازه کافی روزنامه باطله و پارچه کهنه پیدا کنید تا از کثیف شدن سطوح مختلف در زمان رنگ آمیزی جلوگیری کنید. رنگ هایی را انتخاب کنید که فاقد انواع حلال باشند تا سبب ذوب شدن یونولیت نشوند. از برس ها و قلموهای مخصوص رنگ آمیزی یونولیت استفاده نمایید. در صورتی که از رنگ های حاوی حلال استفاده می کنید نیازمند درزگیر هستید. برای رنگ آمیزی با استفاده رنگ های فاقد حلال کافی است با قلموی مخصوص رنگ آمیزی یونولیت، رنگ را به صورت یک لایه نازک روی یونولیت بمالید. بعد از خشک شدن لایه قبلی می توانید دو یا سه لایه رنگ دیگر را به آن اضافه کنید. تا کاملا منافذ پوشش داده شود و به رنگ مطلوب برسید.

اما اگر از رنگ های دارای حلال های مختلف استفاده می کنید، ابتدا سطح کار را کاملا با درزگیر بپوشانید و بعد از خشک شدن روی آن را سمباده بکشید تا کاملا صاف و صیقلی شود. بعد از خشک شدن یک سطح هموار و خوب برای رنگ آمیزی دارید. این سطح برای رنگ آمیزی به وسیله هر رنگی مناسب است.

رنگ کردن فوم

انواع رنگ مخصوص فوم

یکی از رنگ های پرکاربرد برای رنگ آمیزی فوم رنگ های اکریلیک می باشد. این رنگ ها هیچ نوع ماده شیمیایی و حلال ندارند. بنابراین می توان از این رنگ برای رنگ آمیزی یونولیت استفاده نمود. البته اگر بخواهید یونولیت رنگ شده با اکریلیک را برای مدت طولانی نگه دارید، قطعا دچار مشکل خواهید شد‌. زیرا این رنگ به مرور زمان سبب خرابی کار خواهد شد. از جمله مزایایی این رنگ این است که به راحتی روی یونولیت قرار می گیرد و بعد از چند لایه رنگ زدن، سطح کار کاملا رنگ خواهد گرفت. به علاوه رنگ آمیزی با این رنگ نیازی به پرایمر ندارد.

رنگ لاتکس یک گزینه دیگر برای رنگ آمیزی فوم می باشد. این رنگ معمولا برای فضای داخلی منزل مورد استفاده قرار می گیرد. بزرگترین عیب این رنگ این است که با تغییر دما دچار ترک می شود. اما ویژگی مثبت آن این است که به راحتی روی فوم می چسبد و برای رسیدن به رنگ مطلوب نیاز نیست که چندین لایه رنگ را روی هم استفاده کرد. خشک شدن این رنگ نیز بسیار زمان بر می باشد.

رنگ تمپرا نیز برای رنگ نمودن یونولیت مناسب است. تنها محدودیت استفاده از این رنگ این است که نباید در مکان های مرطوب از آن استفاده نمود. زیرا پایه اصلی این رنگ نیز آب است. اما این نوع رنگ نیز به خوبی به سطح یونولیت می چسبد.

یکی از ساده ترین ابزارهای رنگ آمیزی استفاده از اسپری رنگ می باشد. یونولیت را نیز می توان با اسپری، رنگ آمیزی نمود. اما حتما باید روی برچسب این محصول را چک کنید که حاوی حلال های مختلف و مواد خورنده فوم نباشد. اگر اسپری رنگ برای رنگ نمودن یونولیت مناسب باشد، حتما روی برچسب محصول ذکر می گردد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.