عایق صوتی شانه تخم مرغی چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله از وحید استار، شما را با عایق صوتی شانه تخم مرغی، مزایا، معایب و انواع کاربردهای آن در صنایع گوناگون آشنا خواهیم کرد.

عایق صوتی شانه تخم مرغی

امروزه با افزایش جمعیت بیشتر خانه های مسکونی به صورت آپارتمان یا برج های بزرگی ساخته می شوند. برای اینکه بتوان از شلوغی و صداهای زیاد دور ماند باید از روش های مختلفی استفاده کرد. یکی از این روش ها استفاده از عایق صوتی است. عایق های صوتی باعث می شود افراد از صداهای مزاحم دور شوند و باعث آرامش آن ها شود. در این مقاله قصد داریم درباره عایق صوتی شانه تخم مرغی صحبت کنیم.

آشنایی با عایق صوتی شانه تخم مرغی

منظور از عایق صدا این است که از روشی برای کاهش سر و صدا ها و ایجاد فضایی امن و آرام استفاده شود. در گذشته ساختار عایق های صوتی به گونه ای بودند که برای محیط زیست عوارضی داشتند. به همین دلیل محققین به دنبال ساخت عایقی بودند که این معایب را نداشته باشند و کاملا با محیط زیست سازگار باشند. پنل های عایق صوتی زیادی در بازار وجود دارد که یکی از آن ها عایق صوتی شانه تخم مرغی است. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری برای کاهش صدا در محیط های پر سر وصدا از فوم شانه تخم مرغی استفاده می شود و باعث کاهش سر و صدا می شود.

عایق صوتی شانه تخم مرغی از نظر شکل شبیه به شانه تخم مرغ است که همین ساختار باعث جذب بهتر صدا شده است. جنس فوم شانه تخم مرغی از پلی اورتان است. پلی اورتان از جمله مواد جدیدی است که در صنعت پلیمر شناخته شده است. از پلی اورتان می توان در صنایع تولید فوم سخت و نرم استفاده کرد. بنابراین استفاده از پلی اورتان در فوم شانه تخم مرغی باعث شده به عنوان یکی از پرکاربرد ترین عایق های صوتی شناخته شوند.

فوم شانه تخم مرغی در سایز و اندازه های مختلف تهیه می شوند و یکی از بهترین روش ها برای استفاده از جلوگیری صدا در استودیو، اتاق و فضا های پر سر وصدا محسوب می شود. عایق صدا شانه تخم مرغی علاوه بر اینکه مقاومت بالایی در برابر صدا دارد نقش عایق حرارتی هم دارد. این نوع عایق از نظر ساختاری به صورت شش وجهی هستند و به عنوان یک تله برای کاهش صدا استفاده می شود به همین دلیل عایق صوتی شانه تخم مرغی یکی از بهترین نوع عایق صوتی شناخته شده است.

عایق شانه تخم مرغی

کاربردهای عایق صوتی شانه تخم مرغی

همانطور که در قسمت بالا گفته شد عایق صوتی شانه تخم مرغی یکی از بهترین عایق های صوتی است که در بیشتر مکان و محیط ها قابل استفاده هستند. از جمله کاربردهای عایق صوتی شانه تخم مرغی عبارتند از:

  • سالن هایی که صدا زیاد می پیچد: سالن هایی مثل سالن استودیو های ضبط، سالن تئاتر، سالن اجتماعات و…. که مشکل پیچش صدا دارند باید از عایق صوتی شانه تخم مرغی استفاده کنند چون این نوع عایق قابلیت جذب پیچش صدا را دارد و باعث کاهش صدا در محیط های مختلف می شود.
  • قابل استفاده در محیط‌ های اداری
  • قابل استفاده در اتاق های مدیریت شرکت ها
  • قابل استفاده در محیط هایی که کارخانجات پر سر و صدا هستند.
  • قابل استفاده در دیوارهای خانه های آپارتمانی شهرهای بزرگ و پر سر و صدا
  • قابل استفاده در محیط داخلی خودروها
  • قابل استفاده در دیوارهای سالن های استودیو
  • قابل استفاده در برخی منازل برای حذف صدا های افراد و بوق ماشین و….

عایق صوتی شانه تخم مرغی دارای ضخامت های معینی هستند به همین دلیل می توان در موارد متعدد از آن استفاده کرد. هر چه ضخامت عایق شانه تخم مرغی بیشتر باشد باعث جذب بیشتر پنل و اثر گذاری بیشتر بر روی فضای مورد نظر می شود. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که همیشه ضخامت بیشتر عایق شانه تخم مرغی باعث بهبود کارایی محیط مورد نظر نمی شود.

روش استفاده از عایق صوتی شانه تخم مرغی بدین گونه است که یک سمت آن شش وجهی است و سمت دیگر آن سطح صافی دارد که به راحتی می توان قسمت صاف آن را به چسب آغشته کرد و در محل مورد نظر نصب کرد و چون این عایق در برابر حرارت هم مقاوم است می توان در هر محیطی چه سرد و چه گرم استفاده کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.