فوم پاششی پلی یورتان چیست و قیمت اجرای آن چقدر است؟

عایق سازی ساختمان های مختلف با کاربری های متفاوت در برابر گرما، سرما، صوت و رطوبت از اهمیت بسیاری برخوردار است. عایق سازی قوی می تواند از اتلاف انرژی و هزینه در ساختمان پیشگیری نماید. یکی از جدیدترین مواد عایق سازی که در ساختمان ها استفاده می شود، فوم پاششی پلی یورتان می باشد.

فوم پاششی پلی یورتان

فوم پاششی پلی یورتان چیست

همواره عایق سازی ساختمان در برابر گرما، سرما، صوت و رطوبت دغدغه مهندسان ساختمان سازی بوده است. در طول زمان از مواد مختلف برای عایق ساختن ساختمان در برابر تغییرات دما استفاده شده است.

قطعا تکنولوژی های نوین عایق سازی کارآمد تری نسبت به نمونه های قدیمی تر دارند و می توانند انتظارات افراد را از یک عایق کننده قوی برطرف سازند. نسل جدید مواد عایق کننده با نام فوم پاششی پلی یورتان در ساختنان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. البته در بین عامه مردم این محصول با نام فوم شناخته می شود.

فوم پاششی نسل جدید افشانه هایی است که برای عایق سازی در فضای های رو باز وسر بسته مورد استفاده قرار می گیرد. این فوم از جنس برخی از انواع رزین ها و مواد شیمیایی مختلف می باشد. از این نوع ماده عایق برای عایق سازی کف، سقف و دیوار ساختمان ها استفاده می شود.

فوم پاششی در دو نوع فوم پاششی پلی یورتان سلول باز و فوم پاششی پلی یورتان سلول بسته موجود می باشد. هر کدام از این دو نوع کاربردها، مزایا و معایب خاص خود را دارند.

فوم پلی یورتان سلول باز اگرچه در برابر گرما و سرما خاصیت عایقی خوبی از خود نشان می دهد، اما در برابر آب نمی تواند مقاومت نماید. بنابراین از این نوع فوم تنها برای مکان های سربسته استفاده می شود.

فوم پاششی پلی یورتان سلول بسته محدودیت فوم پلی یورتان سلول باز را ندارد و می تواند در برابر رطوبت و آب مقاومت نماید. به همین علت از این نوع فوم می توان در استخرها و فضای های سرباز نیز بهره برد.

البته از آنجایی که در تولید فوم پلی یورتان سلول باز از مواد شیمیایی کمتری استفاده شده و در حجم بالایی تولید می شود، قیمت پایین تری نسبت به فوم پلی یورتان سلول بسته دارد.

فوم پاششی سقف

فوم پاششی سقف

عایق سازی سقف انواع ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، انبار، سوله، مراکز پرورش دام و طیور و غیره از اهمیت بالایی برخوردار است. اولین علت اهمیت این موضوع جلوگیری از اتلاف انرژی است.

قطعا تامین سرما و گرما در داخل ساختمان مستلزم مصرف سوخت های مختلف می باشد که هر کدام از این سوخت ها یک سرمایه ملی محسوب می شوند. عایق نبودن سقف سبب می شود بخشی از سرما یا گرمای داخل ساختمان از طریق سقف به هدر رود و به نوعی اتلاف انرژی و سرمایه اتفاق می افتد.

وحید استار ارائه دهنده انواع یخدان یونولیتی و یونولیت بسته بندی، خرید مستقیم از کارخانه

عایق سازی سقف ساختمان علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی از انتقال صدا نیز جلوگیری به عمل می آورد. البته مواد عایق کننده بسیاری در بازار موجود است. اما بهترین ماده عایق کننده ماده ای است که کمترین درصد جذب رطوبت را داشته باشد. زیرا هر ماده عایق در صورت مرطوب شدن کاملا خاصیت عایق بودن خود را از دست داده و به یک رسانا تبدیل می شود.

فوم پاششی کمترین درصد جذب رطوبت را دارد. بنابراین می تواند عایق خوبی برای سقف ساختمان های مختلف باشد.

عایق فوم پلی یورتان پاششی در محل

فوم پلی یورتان پاششی در حجم های مختلف به صورت افشانه وجود دارد. برای اجرای عایق سازی با استفاده از این فوم می توان کپسول های فوم پلی یورتان پاششی را تهیه نمود و به صورت پاششی عایق سازی را انجام داد. البته توصیه می شود به منظور افزایش دقت و صحت انجام کار انجام عایق سازی را به متخصصین این حوزه بسپارید.

این افراد با دقت تمام نقاط ساختمان را توسط فوم پاششی پلی یورتان درزگیری نموده و عایق کاری می کنند. در واقع می توان گفت عایق سازی ساختمان توسط این فوم اگر به درستی انجام گیرد، می تواند علاوه بر اینکه ساختمان را در برابر تبادل انرژی و صوت عایق کند، به عنوان یک آب بند و هوا بند قوی نیز عمل نماید.

فوم پاششی چیست

قیمت اجرای فوم پلی یورتان پاششی

قیمت اجرای فوم پلی یورتان به عوامل متعددی وابسته است. قطعا در وهله اول قیمت فوم به کیفیت و برند آن وابسته است. هرچه کیفیت فوم پاششی بالاتر باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود. البته متراژ ساختمان و مساحت مورد نظر برای عایق سازی نیز مهم است. افزایش مساحت هزینه نهایی اجرای پروژه را افزایش می دهد. به خصوص که اغلب از این نوع فوم برای عایق سازی ساختمان هایی با وسعت زیاد استفاده می شود. این موضوع سبب می شود که مقدار مواد اولیه مورد نیاز بیشتر شود و در نتیجه هزینه اجرای پروژه بالاتر خواهد رفت.

نوع فوم پلی یورتان نیز در قیمت آن موثر است. بطور کلی قیمت فوم پلی یورتان سلول بسته به نسبت سلول باز بیشتر است. البته تعیین نوع فوم مورد نیاز برای ساختمان به نوع کاربری و شرایط جغرافیایی ساختمان وابسته است.

اگر بخواهیم بطور کلی تصویر واضحی از قیمت تمام شده اجرای پروژه توسط فوم پلی یورتان بدهیم، باید بگوئیم قیمت فوم پلی یورتان را دو عامل اصلی تعیین می نماید.

اولین مورد هزینه ارائه خدمات است که این مورد برحسب هزینه حمل بار و نیروی انسانی معین می گردد. مورد دوم مقدار مواد به کار رفته در عایق سازی است. قیمت هر کیلوگرم فوم پلی یورتان در حدود ۵۰ هزار تومان تا ۱۴۰ هزار تومان متغیر است. البته ممکن است این قیمت با توجه به نوسانات بازار تغییر نماید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.