ماهی چند روز در یخچال میماند و از کجا بفهمیم ماهی خراب شده

ماهی از جمله منابع پروتئینی است که به سرعت فاسد می شود. بنابراین باید بلافاصله بعد از صید مصرف شود. البته امکان نگهداری گوشت ماهی در یخچال و فریزر برای مدت محدود وجود دارد.

توصیه می شود قبل از خرید گوشت ماهی از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید.

ماهی در یخچال

ماهی چند روز در یخچال میماند

گوشت ماهی و سایر آبزیان از جمله منابع غنی پروتئین به شمار می آیند. مصرف گوشت قرمز برای برخی از افراد ممنوعیت دارد و برخی از افراد نیز توانایی هضم پروتئین را در گوشت قرمز ندارند. برای این دسته از افراد گوشت ماهی یک انتخاب بسیار مناسب می باشد. به علاوه گوشت ماهی سرشار از ید و ویتامین D3 می باشد. معمولا این ماده در کمتر ماده خوراکی یافت می شود. اما گوشت ماهی سرشار از ید و ویتامین D3 می باشد. به علاوه گوشت ماهی برخلاف گوشت گاو و گوسفند دارای چربی مفید می باشد. چربی گوشت ماهی سرشار از امگا ۳ است که برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید می باشد. البته مصرف گوشت ماهی نیز چالش های خاص خود را دارد!

از آنجایی که گوشت ماهی و سایر آبزیان به نسبت سایر انواع گوشت با سرعت بیشتری فاسد می شود، بنابراین باید بلافاصله بعد از صید مصرف شود. البته در صورت نگهداری گوشت ماهی در یخچال یا یخدان مسافرتی می توان آن را تا سه روز نیز نگهداری نمود.

معمولا ساکنین شهرهای ساحلی از نعمت گوشت ماهی بلافاصله بعد از صید آن برخوردار می شوند. اما شهرهای دور از دریا و یا مراکز پرورش ماهی معمولا کمی با تاخیر گوشت ماهی را دریافت می کنند. بنابراین حتما در هنگام خرید ماهی از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید و بلافاصله بعد از خرید آن را مصرف نمایید.

در صورتی که قصد نگهداری گوشت ماهی را برای مدت بسیار طولانی دارید، حتما گوشت را در فریزر قرار دهید تا کاملا منجمد شود. گوشت ماهی منجمد را تقریبا به مدت ۶ ماه در فریزر می توان نگهداری نمود.

از کجا بفهمیم ماهی خراب شده

مصرف گوشت فاسد به خصوص گوشت ماهی فاسد بسیار خطرناک است و عوارض بسیار شدیدی به دنبال دارد. بنابراین در هنگام خرید ماهی یا در زمان خارج کردن ماهی از فریزر حتما از فاسد نبودن آن اطمینان حاصل فرمایید.

معمولا گوشت ماهی فاسد علائم و نشانه هایی دارد که با شناخت آن ها می توانید به راحتی گوشت خراب شده را تشخیص دهید. اولین نشانه بوی گوشت است. شاید بگوئید که گوشت ماهی تازه نیز بوی خاصی می دهد و بطور کلی ماهی بوی دلپذیری ندارد. البته این موضوع صحت دارد. اما بوی ماهی یک بوی خاص و آشنا است. بوی ماهی فاسد بسیار تند و مشمئز کننده می باشد. بنابراین اگر بوی بسیار آزاردهنده ای را از گوشت ماهی استشمام کردید، از مصرف آن پرهیز نمایید.

رنگ گوشت ماهی تازه نیز صورتی روشن یا سفید است. اما با گذر زمان گوشت ماهی رنگ طبیعی خود را از دست می دهد. معمولا گوشت ماهی فاسد به رنگ شیری می باشد که با گذر زمان ممکن است رنگ گوشت به رنگ آبی یا خاکستری تغییر نماید. بنابراین حتما در صورت مشاهده تغییر رنگ گوشت از خوردن گوشت اجتناب نمایید.

نگهداری ماهی در یخچال

گوشت ماهی با گذر زمان رطوبت طبیعی خود را از دست می دهد و روی پوست آن یک مایع لجن مانند و لیز ایجاد می شود. این لایه با گذر زمان غلظت بیشتری پیدا می کند. تشکیل این مایع لجن مانند سبب ایجاد بوی نامطبوع در ماهی نیز خواهد شد.

همچنین اگر دقت کرده باشید گوشت ماهی از تکه هایی تشکیل شده که بین این تکه ها یک خط سفید رنگ وجود دارد. با گذر زمان و فاسد شدن گوشت این خطوط سفید از بین خواهد رفت. دقت داشته باشید که منجمد کردن گوشت ماهی روند فاسد شدن آن را کند می کند، اما متوقف نمی کند!

بنابراین به هیچ عنوان گوشت ماهی را برای مدت طولانی در فریزر نگهداری نکنید. زیرا با نگهداری طولانی مدت گوشت در فریزر نیز ممکن است لکه های قهوه ای رنگ روی گوشت ماهی ظاهر شود.

تشخیص ماهی سالم

با توجه به روند سریع فاسد شدن گوشت ماهی دانستن روش های تشخیص گوشت ماهی سالم بسیار مهم می باشد. روش های تشخیص ماهی سالم و تازه عبارتند از:

  • گوشت ماهی تازه دارای بوی طبیعی می باشد. اما ماهی فاسد بوی ترش یا بویی شبیه به آمونیاک می دهد. در صورت فساد شدید، ماهی بوی گندیدگی خواهد داد.
  • گوشت بدن ماهی تازه حالت ارتجاعی دارد. بنابراین اگر با انگشت خود هر قسمتی از بدن آن را فشار دهید به حالت اولیه خود بر می گردد. اما گوشت ماهی فاسد حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد. به علاوه بدن ماهی تازه فاقد ترشح خاصی می باشد.
  • علی روی بدن ماهی تازه و سالم کاملا به بدن ماهی چسبیده است و جدا کردن آن کار سختی است. اما پولک ماهی فاسد از بدن فاصله دارد و به راحتی جدا می شود.
  • در صورتی که ماهی را به صورت کامل خریداری کنید. می توانید تازه بودن ماهی را از روی چشم های آن نیز تشخیص دهید. ماهی تازه و سالم کاملا براق و شفاف است و حالت محدب دارد. اما چشم ماهی فاسد کدر بوده و به سمت داخل فرو می رود.
  • ابشش ماهی تازه مرطوب بوده و رنگ آن نیز به رنگ قرمز روشن می باشد. با گذر زمان و فاسد شدن آبشش ها رطوبت خود را از دست داده و به رنگ خاکستری تغییر رنگ می دهند.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.