مقایسه پشم سنگ و یونولیت، کدام بهتر است؟

یونولیت و پشم سنگ از جمله عایق‌ هایی هستند که می ‌توانند در عایق‌ بندی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند و به طور کلی جزء بهترین متریال برای عایق بندی به حساب می آیند.

این دو محصول دارای مزیت ‌ها و معایبی اند و همینطور تفاوت‌ هایی هم با یکدیگر دارند که در این محتوا به آن ها می ‌پردازیم. در ادامه مطلب قصد داریم این دو محصول را با یکدیگر مقایسه کنیم و ویژگی‌ های هر کدام را بیان نماییم.

مقایسه پشم سنگ و یونولیت

پشم سنگ چیست و چه کاربردی دارد؟

در دنیای امروز برای این که از انرژی به صورت بهینه‌ تری استفاده شود و همین طور اثرات مخرب آلاینده‌ های زیست محیطی هم کاهش پیدا کند، از محصولات صنعتی مختلفی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این گونه محصولات صنعتی می‌ توانند از آلودگی هوا، آلودگی طبیعت و غیره جلوگیری نمایند. یکی از این محصولات پشم سنگ است. اگر بخواهیم پشم سنگ را تعریف کنیم، باید بگوییم که این محصول یک عایق حرارتی است که از الیاف تولید شده است. از جمله کاربردهایی که برای پشم سنگ وجود دارد، این است که می ‌توان از این محصول به عنوان یک عایق صوتی هم استفاده کرد. اگر پشم سنگ به عنوان یک عایق صوتی مورد استفاده قرار بگیرد، می‌ تواند کاربرد فوق العاده‌ ای داشته باشد.

یکی از موضوعاتی که در مورد پشم سنگ وجود دارد، این است که این محصول دارای انواع مختلفی است که هر کدام از انواع آن ها هم کاربرد های مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال پشم سنگ لحافی یکی از انواع این محصول است که می‌ توان از آن برای عایق‌ بندی سطوح مختلف مخصوصاً سطوحی که انحنای کمی دارند، استفاده کرد. پشم سنگ تخته‌ ای هم نوع دیگری از پشم سنگ است که کاربردهای زیادی در صنعت دارد. کاربردی که این نوع از پشم سنگ دارد، بیشتر در ساخت و سازها به چشم می‌ خورد. در آخر هم می‌ توانیم به پشم سنگ پتویی اشاره کنیم که عایق حرارتی و صوتی این محصول می ‌تواند کاربرد زیادی در تجهیزات صنعتی داشته باشد.

یونولیت چیست

یونولیت چیست و چه کاربردی دارد؟

حالا می‌ خواهیم محصول دیگری را معرفی کنیم که نام آن یونولیت است‌‌‌. تعریفی که در رابطه با یونولیت وجود دارد، این است که این محصول سفید رنگ بوده و دارای وزن خیلی کمی است. یونولیت به صورت خنثی و متخلخل است و در تولید آن از ۵ درصد پلاستیک و ۹۵ درصد هوا استفاده شده است. یونولیت ها در مقابل نفوذ رطوبت و آب مقاومت خیلی بالایی دارند که این مورد از ویژگی‌ های مهم آن ها به حساب می‌ آید. یونولیت به دلیل ویژگی‌ هایی که دارد، می تواند به عنوان عایق حرارتی و عایق صوتی مورد استفاده قرار بگیرد. وزن سبکی که این محصول دارد، این قابلیت را برای آن فراهم کرده است که بتواند در کارهای ساختمان سازی هم کاربرد داشته باشد.

موضوع دیگری که در رابطه با کاربرد یونولیت وجود دارد، این است که یونولیت می ‌تواند در مصالح ساختمانی هم استفاده شود. افراد مختلف می‌ توانند در بسیاری از بسته‌ بندی‌ ها هم از آن استفاده نمایند. اگر با عایق پنل آشنایی دارید، باید بگوییم که یونولیت این امکان را دارد که به عنوان یک متریال مناسب در عایق ‌های پنل استفاده گردد. اگر بخواهید در ساختن نمای ساختمان و همینطور کف ساختمان از یونولیت استفاده کنید، این امکان برای شما فراهم است.

پشم سنگ

مقایسه پشم سنگ و یونولیت

در این بخش به مقایسه پشم سنگ و یونولیت می‌ رسیم و سعی داریم تا ویژگی‌ های هر کدام از این محصولات را به صورت جداگانه بیان کنیم. به طور کلی مقایسه کردن پشم سنگ و یونولیت باعث می ‌شود تا افراد بتوانند به شکل صحیح ‌تری در رابطه با انتخاب یک عایق مناسب تصمیم‌ گیری کنند. یکی از تفاوت‌ هایی که بین پشم سنگ و یونولیت وجود دارد، این است که توانایی یونولیت در عایق‌ بندی صوتی نسبت به پشم سنگ بسیار کمتر است. یکی از مهم ‌ترین مواردی که در رابطه با قیاس این دو محصول وجود دارد، این است که می‌ توان آن ها را در رابطه با توانایی حذف آلودگی صوتی مقایسه کرد.

به صورت کلی یونولیت این توانایی را ندارد که آلودگی های صوتی داخل ساختمان را به طور کلی از بین ببرد. اما پشم سنگ قادر است از انتقال انواع مختلفی از صداهای اضافی در بین محیط ها جلوگیری نماید. یکی از مواردی که در رابطه با توانایی عایق یونولیت وجود دارد، این است که این محصول قادر است از انتقال رطوبت پیشگیری کند و در این زمینه توانایی بالایی دارد. عایق پشم سنگ به شکلی است که برای جلوگیری از انتقال رطوبت باید با کمک یک ماده خاص این کار انجام دهد. از جمله معایبی که عایق یونولیت دارد، این است که می‌ تواند موجبات آتش سوزی را فراهم آورد. در مقابل یک مزیت در این رابطه برای عایق پشم سنگ وجود دارد و این مزیت این است که پشم سنگ ضد حریق خیلی خوبی است‌.

در انتهای این مطلب می ‌توانیم پشم یونولیت را از لحاظ طبیعی و شیمیایی بودن قیاس کنیم. یکی از نکات منفی که درباره یونولیت وجود دارد، این است که این محصول از مواد شیمیایی پلی استایرن تولید شده است. اما پشم سنگ عایقی است که از مواد معدنی تولید شده است و یک ماده قابل بازیافت هم محسوب می ‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.