چسب مخصوص یونولیت چیست و روش چسباندن آن چگونه است؟

چسب مخصوص یونولیت چیست و از کجا آن را بخریم؟ چطور میتوانیم قطعات یونولیتی را به هم بچسبانیم؟ یونولیت را با چه چسبی بچسبانیم؟ تا آخر این مقاله همراه ما در وحید استار باشید تا شما را با روش چسباندن یونولیت آشنا کنیم.

چسب مخصوص یونولیت

یونولیت یا پلاستوفوم یکی از مواد کاربردی برای ساختمان سازی و همچنین ساخت ماکت و دکور می باشد. برای اجرای پروژه های مختلف توسط یونولیت انتخاب چسب مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از بهترین گزینه ها برای چسباندن یونولیت به مواد مختلف از جمله چوب، پلاستیک، شیشه و غیره چسب مخصوص یونولیت است.

چسب یونولیت چیست

یونولیت از جنس پلی استایرن می باشد که در ساختار آن اندکی پلاستیک نیز وجود دارد. از این ماده برای عایق سازی ساختمان ها در برابر حرارت، برودت و صدا، ساخت ماکت و کاردستی به وفور استفاده می شود.

علت استفاده از این محصول سبکی، قیمت ارزان و سادگی اجرای کار با آن می باشد. در هنگام استفاده از این محصول برای ساخت ماکت یا کاردستی نیاز است که قطعات مختلف یونولیت به یکدیگر چسبانده شود یا باید یونولیت را به مواد دیگری نظیر پلاستیک، چوب، شیشه، مقوا یا کاغذ چسباند.

در این حالت استفاده از یک چسب با کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است. اولین موردی که در انتخاب چسب باید به آن دقت شود این است که چسب باید فاقد حلال های شیمیایی نظیر استون باشد. زیرا این مواد با یونولیت واکنش داده و آن را ذوب می کنند. برخی از انواع چسب ها نیز سبب ذوب شدن یونولیت نمی شوند، اما بعد از خشک شدن یک لکه زرد رنگ ایجاد می کنند که ظاهر کار را خراب و زشت می کند.

معمولا با توجه به نوع موادی که به یونولیت چسبانده می شود، نوع چسب انتخاب می شود. بهترین انتخاب برای چسباندن قطعات یونولیتی به یکدیگر استفاده از چسب مخصوص یونولیت است. این چسب علاوه بر اینکه سبب ذوب شدن یونولیت نمی شود، باعث افزایش استحکام و کند شدن روند تخریب و پوسیده شدن آن نیز می شود.

چسب مخصوص یونولیت

برای چسباندن یونولیت به شیشه نیز می توان از چسب شیشه یا آکواریوم استفاده نمود. این چسب بعد از خشک شدن همانند شیشه ظاهری شفاف دارد. از چسب های پلی اورتان نیز برای چسباندن یونولیت به قطعات چوبی بهره برده می شود.

چسباندن یونولیت به فلزات سبک وزن، کاغذ و مقوا نیز توسط اسپری چسب انجام می شود. این نوع از چسب از استحکام کافی برخوردار است و سبب تخریب یونولیت نمی شود. به علاوه به سرعت خشک شده و زمان زیادی برای چسباندن قطعات توسط این چسب نیاز نیست.

البته اگر به دنبال چیزی هستید که بتوانید با استفاده از آن انواع مواد مختلف را به یونولیت بچسبانید، بهترین گزینه چسب مخصوص یونولیت است. یک چسب مخصوص یونولیت باکیفیت، توانایی چسباندن مواد با جنس های مختلف را به یونولیت دارد. البته برخی از افراد در هنگام کار با یونولیت از چسب سفید استفاده می کنند که بی کیفیت ترین نوع چسب برای چسباندن یونولیت می باشد. این نوع چسب تنها برای اجرای کاردستی های کوچک قابل استفاده می باشد.

چسب برای چسباندن یونولیت

چسب یونولیت یک نوع چسب است که برای چسباندن و نصب پنل‌های یونولیت به سطوح مختلف استفاده می‌شود. یونولیت، یک جنس ساختمانی است که از فوم پلی‌استایرن ساخته شده و در پروژه‌های ساختمانی، عایق‌های حرارتی و صوتی و دیگر کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چسب یونولیت دارای خصوصیاتی است که آن را برای چسباندن بهترین گزینه می‌کند. این چسب به طور معمول به صورت مایع تولید می‌شود و با استفاده از یک اپلیکاتور یا پیستول چسباندن روی سطح یونولیت و سطح مقصد اعمال می‌شود. پس از تماس با هوا، چسب مایع به صورت یک لایه فیلمی خشک و مقاوم تبدیل می‌شود.

چسب یونولیت عموماً خصوصیاتی مانند اتصال قوی، مقاومت در برابر رطوبت و حرارت، انعطاف پذیری و عدم جذب آب را داراست. تمام این خصوصیات باعث می‌شوند که پنل‌های یونولیت به سطح مقصد محکم و پایدار چسبیده و نصب شوند.

استفاده از چسب یونولیت برای نصب پنل‌های یونولیت دارای مزایای زیادی است. این چسب به سهولت قابل استفاده است و زمان نصب را کاهش می‌دهد. همچنین، اتصال قوی چسب به پایه‌های مختلف، ایجاد عایق حرارتی و صوتی مناسب و استحکام بالای نصب پنل‌ها را تضمین می‌کند.

چسباندن یونولیت

روش چسباندن یونولیت

مهمترین نکته در هنگام چسباندن قطعات مختلف یونولیتی این است که سطوح کاملا تمیز و خشک باشند. وجود گرد و خاک و آلودگی یا خیس بودن سطح کار سبب می شود که سطوح به خوبی به یکدیگر متصل نشوند.

نکته دیگری که می تواند کیفیت چسباندن قطعات مختلف به یکدیگر را افزایش دهد، صاف و هموار بودن سطوح می باشد. وجود درز، شکاف و ناهمواری سبب می شود که قطعات به خوبی به یکدیگر نچسبند. برای صاف و هموار کردن سطوح می توان از سمباده های نرم استفاده کرد.

بهترین روش چسباندن دو سطح یونولیتی این است که یک لایه نازک از چسب را به تمام سطح کار بمالید و بعد دو قطعه را به یکدیگر بچسبانید. اگر از چسب هایی استفاده می کنید که سریع خشک می شوند باید چسباندن قطعات به یکدیگر را به سرعت انجام دهید.

برای سطوح کوچک و یا پروژه های کوچک خانگی می توانید چسب را به صورت نقطه نقطه یا ردیفی نیز روی سطح بریزید. البته برای سطوح بسیار بزرگ بهترین روش کار این است که مقداری چسب را روی سطح کار ریخته و سپس توسط قلمو تمام سطح کار را به چسب آغشته نمایید. اگر بخواهید دو قطعه یونولیتی کروی را به یکدیگر متصل کنید باید از یک خلال دندان استفاده نمایید.

بعد از چسباندن قطعات صبر کنید تا چسب کاملا خشک شده و قطعات به یکدیگر متصل شوند. مدت زمان لازم برای خشک شدن چسب به مقدار چسب، نوع آن و مساحت سطح کار وابسته است. اگر چسباندن قطعات به یکدیگر با دقت انجام شود و از چسب مناسبی استفاده شده باشد، معمولا به ندرت قطعات از یکدیگر جدا می شوند. اما به طور کلی یونولیت خاصیت شکنندگی زیادی دارد و بعد از اجرای پروژه نیز امکان دارد که قطعات دچار شکستگی شوند.

یونولیت را با چه چسبی بچسبانیم

چسباندن یونولیت با چسب هایی مانند چسب مخصوص یونولیت، چسب اپوکسی، چسب PU (چسب پلی یورتان) و چسب سیلیکون مناسب است. همچنین، برای چسباندن یونولیت به سطوح دیگر، می توان از چسب هایی مانند چسب PVC و چسب حرارتی نیز استفاده کرد. قبل از استفاده از هر چسبی، بهتر است دستورالعمل های تولید کننده را مرور کنید تا به یونولیت آسیبی وارد نشود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.