آیا یونولیت ضد آب است یا در آب فرو می ‌رود؟

اگر بخواهیم تعریف مختصری درباره یونولیت ارائه دهیم، باید بگوییم که این محصول یک ماده متخلخل و خنثی است که وزن خیلی کمی دارد‌. اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که یونولیت ضد آب است یا در آب فرو می ‌رود، باید بگوییم که یونولیت مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ آب و رطوبت دارد و به همین دلیل به عنوان یک ماده ضد آب شناخته می ‌شود.

یونولیت ضد آب

آیا یونولیت ضد آب است؟

در رابطه با یونولیت و ضد آب بودن آن باید گفت که یونولیت جزء مصالح کاربردی است و ویژگی‌ های زیادی هم دارد. ویژگی ‌هایی همچون قابلیت حمل و نقل آسان و قابلیت بازیافت، جزء نکات مثبتی هستند که یونولیت آن ها را دارا است. به طور کلی سوال‌ های مختلفی ممکن است در رابطه با یونولیت در ذهن افراد مختلف به وجود بیاد که یکی از آن ها این است که آیا یونولیت واقعاً ضد آب است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله این بلوک‌ های فومی جزء محصولاتی هستند که در مقابل نفوذ آب مقاومت فوق العاده‌ ای از خود نشان می ‌دهند. در کل یونولیت بسته بندی و مشتقات آن به یک محصول ضد آب معروف است.

یکی از واقعیت‌ های جالبی که در رابطه با ضد آب بودن یونولیت ها وجود دارد، این است که میزان چگالی که یونولیت ‌ها دارند، به عنوان یک عامل تعیین کننده در رابطه با مقاومت آن ها در مقابل آب است. لازم به ذکر است، هر چقدر که میزان چگالی یونولیت‌ ها بالاتر باشد، به همان نسبت فاصله بین پلی استایرن‌ های تشکیل دهنده که داخل ساختار آن وجود دارند، کمتر است. در نهایت این فشردگی‌ ها باعث می ‌شود که سطح بلوک ها یکپارچه شود و از طرفی دیگر وزن آن ها هم افزایش پیدا کند. به طور کلی یکپارچگی و هماهنگی بین پلی استایرن‌ ها باعث افزایش قابلیت ضد آب بودن یونولیت‌ ها می ‌شود.

در نهایت یکی از نکاتی که در مورد ضد آب بودن یونولیت ها وجود دارد، این است که میزان ضد آب بودن این گونه محصولات با یکدیگر متفاوت است. در کل میزان ضد آب بودن این نوع از مصالح، به میزان چگالی آن ها مرتبط است.

آیا یونولیت در آب فرو می‌ رود؟

قبل از این که بخواهیم به این سوال که یونولیت ها در آب فرو می روند یا نه پاسخ دهیم، باید بگوییم که یونولیت‌ ها دارای انواع مختلفی هستند. یک نمونه از یونولیت‌ها که یونولیت سقفی هستند داخل آب فرو نمی‌ روند. به طور کلی این تعریف در مورد اجزایی که در آب فرو نمی‌ روند وجود دارد که هر جسمی که چگالی آن از چگالی آب پایین‌ تر باشد، داخل آب فرو نمی رود. مثلاً جسم‌‌ هایی که داخل آن ‌ها توخالی است، مانند بادکنک، بطری و غیره روی آب شناور می ‌شوند، زیرا چگالی هوا از چگالی آب کمتر است. گاهی اوقات می ‌توان جسم های سنگینی را مشاهده کرد که روی آب شناور هستند، زیرا قسمت های مختلفی از آن ها با هوا پر شده است.

به عنوان مثال یونولیت‌ های سقفی یکی از انواع یونولیت‌ ها هستند که با توجه به نظر کارشناسان به دلیل چگالی پایینی که دارند، در آب فرو نمی ‌روند. در قسمت‌ های بالاتر اشاره کردیم که یونولیت ‌ها این قابلیت را دارند که چگالی‌ های متفاوتی داشته باشند. ولی به خاطر این که چگالی آب ۹۹۷ kg/m است، داخل آب فرو نمی‌ روند. در مقابل یکسری دیگر از اجسام وجود دارند که به دلیل بالاتر بودن چگالی آن ها نسبت به آب، داخل آب فرو می روند. اشیایی مانند تیله، سکه، سنگ و غیره به دلیل چگالی بیشتری که نسبت به آب دارند، داخل آب فرو می‌ روند.

معایب و نقاط ضعف یونولیت ها

همانطور که اشاره کردیم، یونولیت ‌ها دارای ویژگی ‌ها و مزیت‌ های مختلفی هستند که همین موارد باعث استفاده زیاد از آن ها می ‌شود. اما در مقابل یونولیت‌ ها معایبی هم دارند که اگر شخصی بخواهد از آن ها استفاده کند، باید قبل از استفاده از معایب یونولیت ‌ها آگاه شود. یک نمونه از معایبی که می ‌توان برای یونولیت‌ ها نام برد، این است که این گونه محصولات اگر با رنگ ‌های روغنی رنگ شوند، قابلیت اشتعال پیدا می‌ کنند. بنابراین حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که از رنگ کردن آن ها با رنگ‌ های روغنی بپرهیزید.

تعدادی از یونولیت ‌ها داخل خود ترکیبات مختلفی دارند که برخی از آن ها شامل ترکیباتی همچون کلروفلوروکربن ‌ها هستند. این گونه ترکیبات می‌ توانند برای محیط زیست و همینطور لایه ازن مضر باشند. بنابراین این مورد هم می‌ تواند به عنوان یکی از معایبی در نظر گرفته شود که بعضی از یونولیت ‌ها آن را دارا هستند. یکی دیگر از ایراداتی که می‌ توان برای این گونه مصالح کاربردی عنوان کرد، این است که آن ها در برابر حلال‌ های آلی مقاومت کمی از خود نشان می‌ دهند. اگر بخواهیم یک ایراد دیگر به یونولیت‌ ها بگیریم، می‌ توانیم به استفاده نشدن از این ترکیبات با فویل های عایق Mpvc اشاره کنیم. امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات خوب و مفیدی را در رابطه با یونولیت ها و ویژگی های‌ آن ها در اختیار خوانندگان عزیز قرار داده باشیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.