یونولیت چیست و چه کاربردی دارد؟

یونولیت از جمله محصولات پتروشیمی است که به علت ویژگی های بینظیر خود در سطح وسیع در صنایع ساختمان سازی، بسته بندی، تولید یخدان، ساخت تابلوهای تبلیغاتی و غیره استفاده می شود. مهمترین ویژگی یونولیت این است که عایق صدا، گرما و سرما است.

یونولیت چیست

یونولیت چیست

یونولیت یک فرآورده نفتی است که با نام پلی استایرن انبساطی یا پلاستوفوم نیز شناخته می شود. یونولیت ساختاری سلولی دارد. هر سلول از حدود ۹۵ درصد هوا و ۵ درصد پلاستیک تشکیل شده است. برای تولید یونولیت ذرات پلی استایرن را تحت بخار آب و فشار مناسب هوادهی می کنند. این ذرات قابلیت منبسط شدن تا ده ها برابر سایز اصلی خود را دارند.

با فشردن این ذرات منبسط شده تحت شرایط خاص و در قالب های مشخص می توان اشکال خاصی از یونولیت را تهیه نمود. معمولا یونولیت به رنگ سفید و در ابعاد و اشکال مختلف در بازار عرضه می شود.

این محصول ویژگی های منحصر به فردی دارد که سبب شده از آن در صنایع مختلف به منظور انجام کارهای مختلف بهره برده شود‌. مهمترین ویژگی یونولیت این است که در برابر صدا و انتقال دما خاصیت عایقی دارد. در واقع ساختار سلولی این محصول سبب می شود که از تبادل دما و صوت بین دو طرف ورق های یونولیت جلوگیری شود.

میزان عایق بودن یونولیت به میزان چگالی آن وابسته است. هر چه چگالی یونولیت بالاتر باشد، خاصیت عایقی بیشتری ایجاد می کند. جالب است بدانید یونولیت می تواند خاصیت عایقی تا صد در صد نیز ایجاد نماید.

به علاوه این محصول وزن بسیار سبکی دارد. این موضوع سبب می شود که حمل و نقل آن بسیار ساده باشد و نیاز به ماشین آلات خاص یا نیروی انسانی زیاد نباشد. سبک بودن باعث راحتی در اجرای کار نیز می شود. بنابراین پروژه هایی که با یونولیت اجرا می شود با سرعت بیشتری انجام می پذیرد. البته افزایش چگالی تا میزان بسیار کم روی وزن آن اثرگذار است و تا حدودی اندکی وزن آن را بالا می برد.

اگرچه یونولیت از جنس مواد پتروشیمی است و به راحتی مشتعل می شود. اما انواعی از یونولیت نیز وجود دارد که با نام یونولیت نسوز شهرت دارد. این محصولات تا دمای های بسیار بالا از خود مقاومت نشان می دهند.

کاربردهای یونولیت

یونولیت چه کاربردی دارد

یونولیت از جمله محصولاتی است که می توان رد پای آن را در تمام صنایع دید. اما عمده کاربرد استفاده از یونولیت در ساختمان سازی است. در ساختمان سازی از ورق های یونولیت برای عایق سازی ساختمان در برابر حرارت، برودت و صدا استفاده می شود.

استفاده از یونولیت در ساختمان سازی علاوه بر عایق سازی و جلوگیری از اتلاف انرژی، سبب می شود که وزن ساختمان تا حد زیادی کاهش پیدا کند. این موضوع می تواند ساختمان را در برابر تکان های شدید زلزله مقاوم تر سازد.

در برخی از ساختمان های خاص نظیر سردخانه ها، سالن های تئاتر و سینما، سالن های ورزشی، تالارها، سالن های کنفرانس و غیره استفاده از یونولیت بسیار رایج است. زیرا این ساختمان ها نیازمند عایق سازی در سطوح بسیار بالا هستند. معمولا در صنعت ساختمان سازی از یونولیت نسوز استفاده می شود.

یونولیت به راحتی برش می خورد و شکل پذیری بالایی نیز دارد. همچنین این محصول در برابر ضربه و فشار نیز مقاوم است. به همین علت استفاده از یونولیت در صنعت بسته بندی نیز بسیار رایج می باشد. از یونولیت برای بسته بندی لوازم خانگی، لوازم صوتی و تصویری، دارو، مصنوعات چوبی و غیره استفاده می شود.

یکی از کاربردهای دیگر یونولیت استفاده از آن در ساخت یخدان مسافرتی یا سفری و یخدان های موجود در ماشین های لوکس می باشد. این یخدان ها نیز برای جابه جایی مواد خوراکی نظیر انواع گوشت قرمز، مرغ و ماهی، سبزیجات و میوه ها، انواع نوشیدنی و غیره کاربرد دارد. همچنین از این یخدان های یونولیتی برای انتقال غذاهای گرم در رستوران های بیرون بر نیز استفاده می شود.

استفاده از یونولیت در ساخت یخدان فومی چند مزیت اصلی دارد. اول اینکه یونولیت عایق است. بنابراین دمای مواد غذایی یا غذا را در حد مطلوب ثابت نگه می دارد. دوم اینکه سبک است. بنابراین جابه جایی و حمل و نقل آن کار ساده است.

سوم اینکه از نفوذ رطوبت به داخل یا نشت مایعات داخل خود به بیرون جلوگیری می کند. به همین علت از آن برای انتقال مایعات و حتی ماهی زنده نیز بهره برده می شود.

چهارم اینکه یونولیت جاذب رطوبت نیست. به همین علت اجازه رشد و نمو باکتری ها و قارچ ها را نمی دهد و به این صورت از فاسد شدن غذا جلوگیری می کند. این ویژگی ها سبب شده که از این محصول برای جابه جایی و حتی نگهداری از نمونه های ازمایشگاهی و ژنتیکی نیز استفاده شود. انواع واکسن، دارو، خون و فرآورده های خونی و حتی ارگان های حیاتی بدن با استفاده از باکس های یونولیتی جابه جا می شوند.

از یونولیت حتی در کشاورزی و نگهداری از گل های آپارتمانی نیز بهره برده می شود. به این صورت که خاک گلدان را با ذرات یونولیت ترکیب می کنند. به این صورت وزن گلدان و هزینه تمام شده خرید خاک برای گلدان کاهش پیدا می کند. به علاوه فضای خالی بین ذرات خاک ایجاد می شود. بنابراین ریشه ها به راحتی تنفس می کنند. همچنین آب اضافی گلدان به راحتی خارج می شود. زیرا یونولیت جاذب رطوبت نیست.

از یونولیت برای ساخت تابلوها و استندهای تبلیغاتی، دکور عکاسی و دکور تئاتر نیز استفاده می شود. زیرا یونولیت سبک است و به راحتی برش داده می شود. بنابراین ساخت دکورهای مختلف با استفاده از آن بسیار ساده است. همچنین یونولیت را به راحتی می توان رنگ آمیزی نمود. حتی از یونولیت برای ساخت ماکت و کاردستی نیز استفاده می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.